Hartikol je prirodni proizvod koji, osim fermentisanog crvenog pirinča, u svom sastavu sadrži i ekstrakt lista artičoke za još bolje delovanje. Monakolin K uspešno snižava koncentraciju holesterola u krvi pacijenata. Blagotvorni učinak se postiže dnevnim unosom 10 mg monakolina K iz ekstrakta fermentisanog crvenog pirinča. Hartikol u dnevnoj dozi sadrži 10 mg monakolina K.
Suvi ekstrakt fermentisanog crvenog pirinča
- Crveni pirinač tradicionalno se koristio u kineskoj ishrani kao dodatak jelima, napitcima i kozmetičkim preparatima, ali i kao lek. Ovo je ustvari kvalitetan beli pirinač podvrgnut fermentaciji gljivicama Monascus purpureus iz koga se dobija ekstrakt vrlo bogat raznim oblicima aktivnih supstanci, koje su nazvane monakolini, a koje su prirodni statini odnosno inhibitori enzima odgovornog za sintezu holesterola.
Crveni pirinač je izvor monakolina K koji doprinosi normalnom održavanju holesterola u krvi. U medicinske svrhe koristi se i za jačanje rada slezine, popravljanje probave kao i popravljanje cirkulacije krvi.
Od vremena Ming dinastije (1368 – 1644) uvršten je u kineske spise o lekovitim sredstvima kao stimulans cirkulacije krvi, i tada je zabeleženo da je to lek za stomačne probleme, cirkulaciju krvnih sudova, kao i opšte zdravlje stomaka. Tradicionalni kineski lekari su ga zato koristili za jačanje srca i tankog creva, i dovođenje celokupnog organizma u balans. Savremena istraživanja su pokazala da se već nakon 8 nedelja uzimanja crvenog pirinča koncentracija ukupnog holesterola smanjuje za 22 odsto, LDL holesterola za 28, triglicerida za 32, dok koncentracija HDL holesterola raste za 20 odsto.
Suvi ekstrakt lista artičoke
- Artičoka je trajna, čičku slična biljka, koja vrlo verovatno potiče s područja Mediterana. Poznata je po velikim cvetnim glavicama sa sočnim delom u sredini, cvetom, koje je gastronomski vrlo cenjeno i omiljeno tipično mediteransko povrće. Artičoka, pored toga što je hranljiva, takođe je i veoma lekovita, jer sadrži ugljene hidrate, celulozu, belančevine i masti. Pored toga obiluje vitaminima (A, B1, B2, C i K) i mineralima (mangan, kalijum, fosfor, Ca, Na, sumpor, magnezijum).
Dokazano je da artičoka smanjuje nivo povišenog holesterola i triglicerida u krvi i to pojačanom razgradnjom holesterola putem jetre i izbacivanjem viška holesterola putem probavnog sistema. Ova dva procesa predstavljaju prirodni mehanizam smanjenja povišenog holesterola iz organizma.
Svi ljudi povremeno mogu biti podložni lošoj probavi. Tradicionalna medicina sugeriše upotrebu artičoke zbog verovanja u njenu sposobnost da poboljšava rad jetre i pozitivno deluje na ublažavanje problema sa probavom.